November 3, 2020
Dlaczego wybieramy wiskozę?

Nasi klienci rozpoznają nas jako 'wiskozowa marka'. Choć nie każdy jest przekonany do właściwości tego materiału, my eksponujemy jego walory, doceniamy różnorodność i trwałość, a także to w jaki sposób potrafi otulić nasze ciało, a może nawet pomóc nam w podniesieniu jakości naszego snu?

Porównanie z bawełną.

Najpopularniejsza, bo każdy o niej słyszał, bawełna jest używana już przez nie setki, ale tysiące lat. Idąc za przykładem naszych przodków ( bo oni przecież wiedzieli co dobre), powinniśmy chociaż poznać cechy tej cudownej tkaniny. Włókna bawełny są stosunkowo drobne, elastyczne i przyjazne dla skóry. Dzięki swojej przewiewności zapewnia komfort w ciepłe dni. Jest ona bardzo higieniczna, a wręcz hipoalergiczna i można prać ją i prasować w wysokich temperaturach. Będąc naturalnym materiałem, niestety jest łatwo gniotliwa i nie zawsze łatwo podatna na drapowanie czy marszczenia. Kolejnym minusem może być kurczenie tkaniny w praniu.

No dobrze, skoro już o bawełnie coś nam wiadomo, czas porozmawiać o wiskozie, znanej również pod nazwą sztucznego jedwabiu. Jedwabiu, bo wiskoza swoim dotykiem przypomina jedwab. Włókna wiskozowe powstają w wyniku chemicznej obróbki celulozy, pozyskiwanej z oczyszczonej masy drzewnej, głównie sosnowej, świerkowej lub bukowej. Jej produkcja rozpoczęła się w późniejszych latach XIX wieku. Oczywiście od tego czasu wiele się zmieniło w procesie powstawania, i dzisiaj możemy znaleźć włókna np. z drzewa bambusowego. Chociaż swoimi właściwościami jest bardzo podobna do bawełny, chcieliśmy dokładniej przyjrzeć się tym podobieństwom i różnicom. Ze względu na naturalne pochodzenie wiskoza bardzo dobrze przepuszcza powietrze ale i dobrze wyrównuje różnice temperatur. Co się z tym wiąże? A to że potrafi ochłodzić naszą skórę kiedy tego potrzebujemy, czyli w lecie, i pomaga ocieplić ją podczas zimy. Wiskoza jest bardzo elastyczna, przez co kształt i kolor ubrań czy bielizny z niej wykonanych jest zachowany przez lata. Jest też odporna na wytarcia i nie elektryzuje się. Dzięki swojej elastyczności jest łatwa w drapowaniu. Niestety jednak wiskoza jest trudniejsza w pielęgnacji. Najlepiej prać ją w 30˚ lub 40˚C, używając delikatnych środków, a prasować w możliwie najniższych temperaturach.


Co jest bardziej atrakcyjne dla kieszeni a co dla środowiska?  


W poszukiwaniu materiałów do tworzenia naszych kolekcji bierzemy pod uwagę wiele czynników. Oczywiście jednym z nich jest cena. I tutaj wiskoza góruje nad bawełną.

Chociaż w procesie powstawania wiskozy wykorzystywane są chemiczne procesy w celu przekształcenia drewna w celulozę, plantacje bawełny wymagają pestycydów i innych chemikaliów do właściwego wzrostu. Bawełna sama w sobie jest rośliną, niestety proces powstawania tkaniny nie jest już tak 'naturalny' jak to bywało dawniej. Oczywiście gatunków bawełny jak i wiskozy jest bardzo wiele, ale ważne jest to, żeby wybierać te najbardziej ekologiczne, przez co przyjazne środowisku.

Podsumowując.

W naszym porównaniu nie ma zwycięzców i przegranych. My wybraliśmy wiskozę, pokochaliśmy ją i tworzymy z niej większość naszych wyrobów. Chociaż wiskoza posiada kilka niedogodności, jest materiałym w pewności zasługującym na uwagę, a komfort z jej noszenia jest niezaprzeczalny.

Tworzymy bieliznę dla każdego. Oczywiście, mamy ogromną nadzieję, że powyższy artykuł poszerzył Twoją wiedzę na temat właśnie wiskozy, ale jeżeli nie jesteś jeszcze do końca przekonany czy przekonana, nasze bazowe i limitowane kolekcje zawierają produkty wykonane również z bawełny, poliestru i poliamidu.

Ostatnie posty
16/11/2023
Kapsułowa szafa bieliźniana i kilka słów o naszej wizycie w salonie bielizny Eden.

Jest Piątek, koniec tygodnia, razem z Wiktorią wchodzimy do salonu bielizny Eden, gdzie z ogromnym uśmiechem wita nas Pani Patrycja, właścicielka sklepu, który jest właściwie rodzinną tradycją. Na ten uśmiech i tą życzliwość możecie liczyć zawsze. Pani Patrycja, to ekspertka doboru bielizny, ale także ekspertka naszej marki. De Lafense towarzyszy jej od wielu wielu lat. O naszej rozmowie, o tym jakie produkty możecie znaleźć w salonie oraz o bieliźnianej ponadczasowości przeczytać możecie w tym blogu.

02/08/22
Feature! De Lafense w Krakowie.

Kraków to miasto na mapie każdego turysty. Oprócz przepięknych zabytków i bogatej historii zaprasza także na zakupy. Kręte uliczki kryją w sobie wiele ciekawych butików które wbudowują się w architekturę miasta, a galerie przyciągają dodatkowymi atrakcjami. My, tym razem, na naszym bieliźnianym szlaku obraliśmy sobie dwa bardzo różne punkty. Jeden z nich to braMoni na Rynku Kleparskim, a drugi to Eleganza w historycznym Centrum Handlowym Jubilat. Co łączy te dwa miejsca i dlaczego właśnie je wybraliśmy, dowiecie się w artykule. Zapraszamy do lektury.

03/08/21
Satyna w wydaniu street by Camess Store.

Czy zdarzyło Wam się wyjść do osiedlowego sklepu w szlafroku, albo prowadzić auto w piżamie? We współpracy z cudownymi dziewczynami z Camess Store, chcemy pokazać, że bielizna nocna może być również wystylizowana na daily look, casualowy outfit czy wyjściową kieckę. Ta inicjatywa powstała by łamać standardy i celebrować kobiety, bo przecież jesteśmy boskie. Kontynuacją collab z Camess Girls będzie event "Kobiety dla Kobiet" organizowany przez nas 08.08.21 w studiu Insta Dom w Warszawie. W programie ubraniowe i kosmetyczne porady, dobra bielizna, a dla odważnych make-up i sesja zdjęciowa. Zapraszamy.